Nakładki Invisalign składają się z przezroczystych plastikowych nasadek przesuwających zęby w małych odstępach. Łączna liczba zindywidualizowanych nakładek zależy od stopnia złożoności wady zgryzu i opracowanego planu leczenia. Nakładki są ponumerowane i wydawane przez lekarza wraz z instrukcją użytkowania. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, nakładki należy nosić przez 20-22 godziny na dobę, zdejmując je jedynie na czas posiłków i czyszczenia zębów. Nakładki należy zmieniać co dwa tygodnie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Wizyty kontrolne odbywają się co 6-8 tygodni.
Niekiedy może być wymagane zastosowanie przyklejanych zaczepów estetycznych lub/i ligatur, które ułatwiają przemieszczanie zębów. Po zastosowaniu pierwszej serii nakładek, może być wymagane wykonanie dodatkowych skanów wewnątrzustnych lub zastosowanie dodatkowych nakładek.
Po każdym posiłku, przed ponownym nałożeniem nakładek powinno się umyć zęby. Bezwzględnie należy dbać o higienę nakładek, w tym celu, przy każdy myciu zębów nakładki
należy wyjąć z ust, umyć je szczotką i przepłukać letnią wodą (absolutnie nie gorącą!).
Każde leczenie ortodontyczne może wiązać się z następującym ryzykiem:
1. Stosowanie nakładek krócej niż przez zalecaną liczbę godzin dziennie lub niezgodnie z zaleceniami lekarza oraz opuszczanie wizyt kontrolnych może wydłużyć czas trwania leczenia i uniemożliwić osiągnięcie pożądanych rezultatów.
2. Po założeniu kolejnej nakładki z serii może występować nadwrażliwość zębów.
3. Nakładki mogą powodować przejściowe zadrapania lub podrażnienia dziąseł, policzków i ust.
4. Nakładki mogą tymczasowo wpływać na mowę i powodować seplenienie, ale utrudnienia te zazwyczaj ustępują w ciągu 1-2 tygodni.
5. Nakładki mogą powodować tymczasowe nasilenie wydzielania śliny lub suchość w ustach.
6. Zaczepy (attachmenty) mają barwę zbliżoną do uzębienia i w trakcie leczenia mogą być tymczasowo przyklejone do jednego lub większej liczby zębów, aby ułatwić ich przesuwanie lub/i utrzymanie aparatu. Zastosowanie zaczepów może zwiększyć widoczność nakładek. Zaczepy mogą odpaść i wymagać wymiany. Po zakończeniu leczenia attachmenty są usuwane.
7. W trakcie leczenia zgryz może ulegać zmianom, co wywołuje tymczasowy dyskomfort.
8. W rzadkich przypadkach u pacjentów może wystąpić nieznaczne powierzchniowe zużycie nakładki w wyniku zgrzytania zębami lub ich ścierania się. Na ogół nie jest to problemem, jeśli została zachowana ogólna integralność nakładki.
9. Zęby o nietypowym kształcie, wyrzynające się lub/i braki w uzębieniu mogą wpływać na dopasowanie nakładek i możliwość osiągnięcia pożądanych rezultatów.
10. Leczenie poważnego zgryzu otwartego, poważnego nagryzu poziomego, uzębienia mieszanego lub/i małej szerokości szczęki może wymagać dodatkowego leczenia uzupełniającego zastosowanie nakładek. W bardziej skomplikowanych planach leczenia konieczne mogą okazać się przyklejane zaczepy, ligatury ortodontyczne, dodatkowe urządzenia dentystyczne lub zabiegi stomatologiczne.
11. Nakładki nie są skuteczne w przesuwaniu implantów.
12. Niektóre choroby i leki mogą wpływać na wyniki leczenia ortodontycznego.
13. Stan kości i dziąseł podtrzymujących zęby może ulec zaburzeniu lub pogorszeniu.
14. Zastosowane uzupełnienia protetyczne (np. korony) mogą ulec przesunięciu i wymagać ponownego umocowania, a w niektórych przypadkach wymiany.
15. Krótkie korony kliniczne mogą stwarzać problemy związane z utrzymaniem nakładek
oraz hamować ruch zęba.
16. Podczas leczenia ortodontycznego korzenie zębów mogą ulec skróceniu, co stanowi potencjalne zagrożenie dla trwałości zębów.
17. Aparaty ortodontyczne lub ich części mogą zostać przypadkowo połknięte lub dostać
się do dróg oddechowych.
18. W rzadkich przypadkach mogą pojawiać się dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych, które powodują ich ból, ból głowy lub zaburzenia o charakterze laryngologicznym.